Zajęcia dla przedszkolaków/Lekcje biblioteczne
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów zachęca Przedszkola i Szkoły Podstawowe do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych, autorskich, bibliotecznych projektach edukacyjnych. Spotkania mają na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książki, zapoznanie ich z działaniem Biblioteki, pokazanie, że jest to przestrzeń przeznaczona dla każdego. Zajęcia zaznajamiają uczestników zarówno z klasykami literackimi, jak i najnowszymi pozycjami. Są szansą na poznanie ciekawych tytułów oraz pracę różnymi technikami. Przekazują wiedzę o tym, jak szanować książki, szukać i wykorzystywać zawarte w nich informacje. Celem warsztatów jest także promowanie czytelnictwa, jako sposobu spędzania wolnego czasu oraz wyrabianie nawyku sięgania po książkę.
Warsztaty obejmują:
- lekturę książki,
- rozmowę na wybrany temat,
- zabawy ruchowe,
- warsztaty plastyczne,
- zaznajomienie z działalnością Biblioteki,
- rozbudzanie ciekawości czytelniczej,
- naukę współpracy w grupie,
- poszerzanie wiedzy,
- wykorzystanie eksponatów oraz najnowszych zdobyczy techniki.
Jednorazowe warsztaty trwają około 60 minut. Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia cykliczne.
Na spotkania obowiązują zapisy, terminy ustalane są z prowadzącym.
Wszystkie warsztaty są nieodpłatne!
ul. Radosna 11 - tel. 22 764 82 81
- Skarb
Biblioteka posiada liczne skarby, o czym opowiadamy dzieciom podczas spotkania. Naszym literackim przewodnikiem jest Grzegorz Kasdepke i jego „Kacperiada”. Uczestnicy zajęć poznają Bibliotekę, jej zbiory i prawa obraz obowiązki czytelnika. Uczą się także, jak dbać o książki.
- W krainie książek
Spotkanie wprowadzające w świat Biblioteki dla starszych dzieci. Dyskutujemy o tym, co dają nam książki oraz czytanie i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądałby świat bez nich. Na podstawie obrazków zachęcamy dzieci do stworzenia własnej historii. Uczestnicy łamią również biblioteczne szyfry, rozwiązują zagadki i zwiedzają daną placówkę.
- Księżniczki i rycerze
Zajęcia poświęcone dobrym obyczajom w codzienności. Savoir vivre obowiązuje każdego, ale jest nieco inny w różnych miejscach. Odwołując się do „Bon czy ton” Grzegorza Kasdepke i fragmentów „Pawła i Gawła” Aleksandra Fredry przybliżamy dzieciom świat reguł, którymi należy się kierować w dobrym wychowaniu.
- Figle-migle ze słowami
Zainspirowane rokiem Aleksandra Fredry spotkanie o zmieniającym się języku i świecie. Na podstawie wierszy hrabiego pokazujemy, jak zmieniał się język oraz obyczaje.
- Mój dom, moja historia
Kształtujące patriotyzm warsztaty, w czasie których rozmawiamy z dziećmi, co to znaczy być wilanowianinem, warszawiakiem, Polakiem, Europejczykiem. Przybliżamy symbole narodowe i ich znaczenie. Przypominamy zabawy dziadków i rolę korzeni. Spotkanie oparte o książkę „Kto ty jesteś?” Joanny Olech.
al. Rzeczypospolitej 14 tel. 22 642 24 26
- Pierwsze spotkanie w Bibliotece
Zajęcia zapoznające uczestników z funkcjonowaniem Biblioteki. Przy użyciu książek „Kicia Kocia w bibliotece”, „Najwyższa na świecie góra z książek”, „O dzieciach, które kochają książki” wyjaśniamy dzieciom, czym jest Biblioteka, co można w niej robić, na jakich zasadach i co można wypożyczyć. Rozmawiamy o zaletach czytania oraz tym, jak dbać o książki.
- 7 uczuć małej Zosi
Spotkanie przekazujące dzieciom wiedzę dotyczącą uczuć. Książkowe przygody Zosi są punktem wyjścia do rozmowy o tym, co można odczuwać w danej sytuacji i jak sobie z nią radzić. Uczestnicy uczą się nazywać emocje, wyrażać je i przeżywać. Ze względu na znany dzieciom świat szkoły i przedszkola przedstawiony w historiach, spotkania pozwalają im zetknąć się z różnymi sytuacjami i być na nie przygotowanymi.
- Wszystko będzie dobrze
Inspirowane książką Iny Hattenhauer warsztaty poświęcone są zwierzętom i zimie. Dzieci dowiadują się, co dzieje się gdy świat przykrywa biały puch. Poznają zwierzęta, które hibernują, odlatujące do ciepłych krajów ptaki oraz gatunki pozostające w Polsce. Uczą się, co można zrobić, by pomóc im przetrwać trudny czas.
- Jesienna przygoda jeżyka
Historia małego jeżyka, który po raz pierwszy udaje się na samodzielne poszukiwanie pożywienia i poznawanie świata jest punktem wyjścia do rozmowy o odwadze, przełamywaniu lęków, odkrywaniu nowych rzeczy i zdobywaniu doświadczeń.
- Wiosenna łąka
Spotkanie o tematyce ekologicznej, które zaznajamia dzieci ze środowiskiem przyrodniczym, jakim jest łąka. W czasie zabawy uczestnicy dowiadują się jak ważną rolę pełnią tereny zielone, poznają książkę „Muminek i wiosenna łąka” i tworzą kolaż łąki.
- Zwykłe NIEzwykłe dzieci
Zajęcia przybliżają dzieciństwo oraz dorosłe życie fascynujących postaci, które mogą stać się autorytetami dla młodych ludzi. Uczestnicy poznają historię Jane Goodall, Astrid Lindgren, Marka Kamińskiego oraz Fridy Kahlo.
ul. Kolegiacka 3 tel. 22 423 57 55
- Kosmiczne przygody w Bibliotece
Projekt odwołuje się do Roku Mikołaja Kopernika. Pozwala uczestnikom poznać sylwetkę wybitnego astronoma. Odkrywa przed nimi tajemnice kosmosu, jego badania i stale poszerzającej się wiedzy o planetach i wszechświecie.
- Ekostrefa
Dbanie o środowisko, prowadzenie życia w duchu zero waste oraz świadomość ekologiczna jest niezwykle ważna, dlatego stawiamy na edukację ekologiczną. Celem zajęć jest uświadomienie uczestnikom zagrożeń, jakie niesie ze sobą używanie plastiku, niesegregowanie śmieci, życie bez zważania na dobro Matki Ziemi. Wspólnie będziemy szukać sposobów na bycie eko metodą małych kroków. Zaprezentujemy sposoby wtórnego wykorzystania materiałów oraz dbania o planetę Ziemię.
- Mali artyści
Sztuka odgrywa niezwykłą rolę w życiu. Potrzebujemy piękna, dlatego też w roku, któremu patronuje Jan Matejko dzieci poznają wybitnych artystów i sami wcielą się w rolę twórców. Będziemy rozmawiali o tym, czym jest sztuka, piękno, jak czytać dzieła sztuki. Pomówimy również o barwach, ich znaczeniu i tym jak używali ich konkretni artyści.
- Planeta książka
Biblioteka to cały świat w jednym miejscu. O tym, jak z niej korzystać, do czego służy pomarańczowy biblioteczny wózek, czym jest katalog i jak się go obsługuje, co znajduje się na bibliotecznych półkach będziemy rozmawiać z dziećmi. Podyskutujemy również o zaletach płynących z czytania, sposobie dbania o książki i inne materiały biblioteczne oraz ogromie informacji, ciekawostek i wspaniałych historii, które można znaleźć na półkach.
- Historia nie gryzie
Opowiadanie o dawnych czasach wcale nie musi być nudne i wiązać się z wkuwaniem dat. Proponujemy wyprawę w przeszłość i postawienie się w sytuacji ówczesnych ludzi. Razem z Grażyną Bąkiewicz i jej bohaterami dzieci poznają kolejnych władców Polski i ich losy. Dowiedzą się, jak kiedyś wyglądało życie i co zawdzięczają szkole.
- Ale oni pisali!
Czytaliśmy o nich w podręcznikach szkolnych, ale warto poznać ich również od nieco innej strony. W jakich czasach żyli? Co było takiego niezwykłego w utworach, które dziś poznajemy? Co robili po pracy? W trakcie spotkań będziemy opowiadać o życiu wielkich literatów w pigułce, przywołując ciekawostki, zabawne zdarzenia, największe utwory i zasługi poetów i pisarzy. Zaprzyjaźnimy się z Adamem Mickiewiczem, Aleksandrem Fredrą, Wisławą Szymborską, Henrykiem Sienkiewiczem, Hansem Christianem Andersenem czy Williamem Szekspirem.