ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ

Lekcje biblioteczne/zajęcia dla przedszkolaków

Serdecznie zapraszamy grupy dzieci z Przedszkoli i Szkół Podstawowych na przygotowane specjalnie dla nich zajęcia w bibliotece.  Celem zajęć jest zapoznanie młodego czytelnika z  Biblioteką jako instytucją kultury a równocześnie miejscem przyjaznym dzieciom, uświadomienie roli książki w życiu człowieka, przedstawienie wychowawcom i dzieciom nowości wydawniczych i ciekawych książek dla młodych czytelników.

Zajęcia w naszej bibliotece dostosowane są do wieku i zainteresowań dzieci. Przyczyniają się do rozwijania wyobraźni i kreatywności.

 Podczas zajęć:

•             czytamy dzieciom książki z zasobów biblioteki na określony temat,

•             przeprowadzamy zabawy ruchowe,

•             zajęcia plastyczne.

Do zajęć przygotowujemy ciekawe eksponaty, korzystamy z możliwości technicznych biblioteki.

Jednorazowe zajęcia trwają ok. 1 godziny. Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia cykliczne. 

Wszystkie zajęcia są nieodpłatne!

Prowadzimy:

I. Zajęcia wprowadzające: /dla grup, które jeszcze nie były w Bibliotece/

„Biblioteka uczy, bawi, informuje” – pierwsza wizyta w bibliotece

• Źródło nieprzebranych przygód - Książka

 Dla dzieci młodszych korzystamy z książki „Ciekawski George w bibliotece” Margaret i H.A.Rey a dla starszych „Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” G. Kasdepke oraz „O dzieciach, które kochają książki” P.Carnavas.

• Cuda współczesnej techniki - Katalog biblioteczny

 Dzieci uczestniczą w zabawach wyjaśniających jak działa nowoczesna Biblioteka.

• Zaczarowany labirynt – Biblioteki

Dzieci poznają drogę jaką przechodzi książka zanim od pomysłu autora trafi do rąk czytelnika.

II. Cykl zajęć „Dlaczego warto czytać?”

Zajęcia zainspirowane książkami Jennifer Berne „Kajtek nie umie fruwać” oraz „Kajtek uważaj”, w zabawny i pouczający sposób przybliżają korzyści z wiedzy zdobytej podczas czytania.

III. „Tworzymy jak artyści ‘’

Zajęcia wprowadzające w świat sztuki, inspirowane książką „Skarbiec sztuki” R. Dickins. W czasie zajęć poznamy życie i dzieła znanego malarza a następnie spróbujemy stworzyć prace w jego stylu.
IV.   „Nasze polskie tradycje” 

 Zapoznajemy dzieci z wybranymi świętami:

•             Wielkanoc

Zabawy i prace plastyczne związane z nadejściem wiosny.

•             Boże Narodzenie

Opowiadamy o „Pierwszej gwiazdce”, wykonujemy ozdoby choinkowe.

•             Święta okolicznościowe:   np.  Dzień mamy, Dzień taty, Dzień dziecka, Dzień babci i dziadka

Wykonujemy prezenty, czytamy książeczki, uczymy piosenek i wierszy stosownych do tych uroczystości.

V. Dla najmłodszych:  „ Czytamy, słuchamy i dobrze się bawimy”

Cykl spotkań dla najmłodszych - interaktywne zajęcia, podczas których poszukujemy, poznajemy, zapamiętujemy (różne strony świata, kontynenty, pory roku itp.) Spotykamy się z postaciami z baśni i bajek. Straszymy czarownice, walczymy ze smokami a także latamy na dywanie. Na zajęciach wykorzystujemy różne techniki plastyczne (malowanie palcami, rysowanie, wycinanie, przyklejanie).

VI. "Moniuszko"

Zajęcia organizowane z okazji obchodów roku Stanisława Moniuszki przybliżają dzieciom postać wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty. W czasie spotkania uczestnicy poznają fragmenty książki "Muzyka Pana Moniuszki" Wandy Chotomskiej oraz życiorys słynnego muzyka. Dowiadują się, czym jest opera, jakiej muzyki słuchał Moniuszko, czym się inspirował. Słuchają utworu "Prząśniczki" oraz fragmentów "Strasznego dworu". Układają z puzzli rodzinny dom kompozytora, uczą się prząść oraz poznają nowy taniec - Mazur.

VII. Metamorfozy sznurka (Powsin)

Warsztaty składają się z serii zabaw z wykorzystaniem włóczki. Celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni językowej i ruchowej, ćwiczenie myślenia abstrakcyjnego, zapoznanie z podstawowymi elementami języka teatralnego, takimi jak gest, czy mimika.  Dzieci są proszone o dokończenie zdania:  „To jest sznurek. Sznurek jest bardzo przydatny, bo można…, następnie  „To nie jest sznurek. To…".  Każde dziecko, po kolei wymyśla, czym sznurek może się stać i pokazuje przed klasą mikro-scenkę. W zależności od zaangażowania i wieku grupy warianty zabaw ze sznurkiem są urozmaicane - tworzymy pajęczynę, wspólny rysunek na dywanie lub gramy w kalambury. Warsztaty kończą się działaniem plastycznym.

VIII. Legendy Warszawskie (Powsin)

Cykl zajęć dla których punktem wyjścia jest książka „Legendy warszawskie – antologia” wydana przez Muzeum Warszawy. Podczas warsztatów, uczestnicy poznają historie tak charakterystycznych dla Warszawy postaci jak Bazyliszek, Mała Syrenka, czy Złota Kaczka. Mają także okazję odkryć nieco mniej znane opowieści, których akcja rozgrywa się w różnych miejscach Warszawy. Dopełnieniem rozmowy jest krótka zabawa, a następnie działanie plastyczne.

•  Legenda o Bazyliszku

Warsztaty obejmują lekturę fragmentu książki „Legendy warszawskie – antologia”, rozmowę o wysłuchanym fragmencie, opis Bazyliszka oraz własnoręczne wykonanie pacynek przedstawiających bohatera zajęć.

•  Legenda o Złotej Kaczce

Punktem wyjścia jest lektura fragmentu książki „Legendy warszawskie – antologia”. Aby łatwiej umiejscowić akcję opowieści oraz wyobrazić sobie przebieg wydarzeń, uczestnicy warsztatów oglądają zdjęcia i rysunki miejsca wydarzeń (zarówno archiwalne, jak i współczesne). Na zakończenie zajęć każde z dzieci własnoręcznie wykonuje z papieru kukiełkę przedstawiającą Złotą Kaczkę. 

IX. Kurytna w górę! (cykl warsztatów teatralnych) (Powsin)

Czym jest teatr? Co to jest antrakt, foyer, do czego służą rekwizyty i budka suflera? Jaką funkcję pełnią dzwonki w teatrze? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi podczas cyklu warsztatów o teatrze. Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej, korzystając z książki „Z duchem (do) teatru” autorstwa Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej, omawiamy podstawowe pojęcia ze świata teatru, oraz zaglądamy za kulisy. Następnie uczestnicy warsztatu mają okazję wcielić się w role aktorów, reżysera, scenografa, czy inspicjenta. Na poszczególnych zajęciach oprócz tradycyjnego teatru z udziałem aktorów, poznajemy tajniki teatrzyku cieni, inscenizacji z wykorzystaniem masek, kukiełek, czy pacynek. 

X. Palcem po mapie (cykl zajęć o podróżach) (Powsin)

"Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę". Powszechnie wiadomo, że podróże kształcą. Książki natomiast umożliwiają dalekie wyprawy i to bez konieczności wychodzenia z domu. Podczas każdego ze spotkań rozbudzamy ciekawość świata wśród młodych czytelników i pobudzamy ich apetyt na podróże. Odbywamy wycieczkę w inny zakątek świata. Naszym przewodnikiem jest album autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. Z każdej wyprawy przywozimy pamiątkę, którą uczestnicy zajęć własnoręcznie wykonują podczas warsztatów plastycznych.

XI. Jak powstaje film? (cykl warsztatów filmowych) (Powsin)

Zapraszamy na cykl warsztatów kreatywnych, podczas których zaglądamy za kulisy filmowego świata. Zastanawiamy się, jakie są rodzaje animacji i jak powstaje iluzja ruchu. Uczestnicy warsztatów mają okazję stworzyć własną animację, skonstruować proste zabawki optyczne, wcielić się w role scenarzystów, scenografów, czy dźwiękowców. Podczas warsztatów odkrywamy także, co może łączyć książkę i film oraz uczymy się, na co warto zwracać uwagę podczas projekcji.

Każde spotkanie jest poświęcone innemu zagadnieniu z kręgu języka filmowego:

•  Ruchome obrazy (Czym jest animacja? Jak samodzielnie wykonać proste zabawki optyczne? Skąd się bierze i na czym polega iluzja ruchu? Próbujemy też stworzyć własny film! )

•  Między słowem a obrazem (Czym jest scenariusz, adaptacja, a czym storyborad? Czym zajmuje się scenarzysta, a czym storyboardzista? Co musi się wydarzyć, żeby pomysł przerodził się w film?)

•  Jak powstaje scenografia? (Czym jest scenografia? Co trzeba wziąć pod uwagę przy tworzeniu scenografii? Wcielamy się w rolę scenografów i podejmujemy wyzwanie – pudełko kartonowe zamieniamy w plan filmowy!)

•  Jak stworzyć muzykę bez instrumentów? (Czym różni się dźwięk od muzyki? Zastanawiamy się jak połączyć obraz, dźwięk i jaki to ma wpływ na nasze emocje. Sprawdzamy, które z otaczających nas przedmiotów codziennego użytku wydają najciekawsze dźwięki. Wspólnie tworzymy orkiestrę i komponujemy własny utwór muzyczny!)

 

W celu umówienia się na lekcję biblioteczną prosimy o kontakt.

 

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w serwisie Facebook

logologologologologo
W 2018 roku zakup książek w wysokości 31 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ