Lekcje biblioteczne/zajęcia dla przedszkolaków

Serdecznie zapraszamy grupy dzieci z Przedszkoli i Szkół Podstawowych na przygotowane specjalnie dla nich zajęcia w bibliotece.  Celem zajęć jest zapoznanie młodego czytelnika z  Biblioteką jako instytucją kultury a równocześnie miejscem przyjaznym dzieciom, uświadomienie roli książki w życiu człowieka, przedstawienie wychowawcom i dzieciom nowości wydawniczych i ciekawych książek dla młodych czytelników.

Zajęcia w naszej bibliotece dostosowane są do wieku i zainteresowań dzieci. Przyczyniają się do rozwijania wyobraźni i kreatywności.

Podczas zajęć:

•             czytamy dzieciom książki z zasobów biblioteki na określony temat,

•             przeprowadzamy zabawy ruchowe,

•             zajęcia plastyczne.

Do zajęć przygotowujemy ciekawe eksponaty, korzystamy z możliwości technicznych biblioteki.

Jednorazowe zajęcia trwają ok. 1 godziny. Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia cykliczne.

Wszystkie zajęcia są nieodpłatne!

Prowadzimy:

I. Zajęcia wprowadzające: /dla grup, które jeszcze nie były w Bibliotece/

„Biblioteka uczy, bawi, informuje” – pierwsza wizyta w bibliotece

• Źródło nieprzebranych przygód - Książka

Dla dzieci młodszych korzystamy z książki „Ciekawski George w bibliotece” Margaret i H.A.Rey a dla starszych „Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” G. Kasdepke oraz „O dzieciach, które kochają książki” P.Carnavas.

• Cuda współczesnej techniki - Katalog biblioteczny

Dzieci uczestniczą w zabawach wyjaśniających jak działa nowoczesna Biblioteka.

• Zaczarowany labirynt – Biblioteki

Dzieci poznają drogę jaką przechodzi książka zanim od pomysłu autora trafi do rąk czytelnika.

II. Cykl zajęć „Dlaczego warto czytać?”

Zajęcia zainspirowane książkami Jennifer Berne „Kajtek nie umie fruwać” oraz „Kajtek uważaj”, w zabawny i pouczający sposób przybliżają korzyści z wiedzy zdobytej podczas czytania.

III. „Tworzymy jak artyści ‘’

Zajęcia wprowadzające w świat sztuki, inspirowane książką „Skarbiec sztuki” R. Dickins. W czasie zajęć poznamy życie i dzieła znanego malarza a następnie spróbujemy stworzyć prace w jego stylu.
IV.   „Nasze polskie tradycje”

Zapoznajemy dzieci z wybranymi świętami:

•             Wielkanoc

Zabawy i prace plastyczne związane z nadejściem wiosny.

•             Boże Narodzenie

Opowiadamy o „Pierwszej gwiazdce”, wykonujemy ozdoby choinkowe.

•             Święta okolicznościowe:   np.  Dzień mamy, Dzień taty, Dzień dziecka, Dzień babci i dziadka

Wykonujemy prezenty, czytamy książeczki, uczymy piosenek i wierszy stosownych do tych uroczystości.

VI. Dla najmłodszych:  „ Czytamy, słuchamy i dobrze się bawimy”

Cykl spotkań dla najmłodszych -interaktywne zajęcia, podczas których poszukujemy, poznajemy, zapamiętujemy (różne strony świata, kontynenty, pory roku itp.) Spotykamy się z postaciami z baśni i bajek. Straszymy czarownice, walczymy ze smokami a także latamy na dywanie. Na zajęciach wykorzystujemy różne techniki plastyczne (malowanie palcami, rysowanie, wycinanie, przyklejanie).

W celu umówienia się na lekcję biblioteczną prosimy o kontakt.

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55 / 22 298 62 63 (biuro)