ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ

Lekcje biblioteczne/zajęcia dla przedszkolaków

Spotkania zawieszone z powodu epidemii.

Serdecznie zapraszamy grupy dzieci z Przedszkoli i Szkół Podstawowych na przygotowane specjalnie dla nich zajęcia w bibliotece. Celem zajęć jest zapoznanie młodego czytelnika z Biblioteką jako instytucją kultury a równocześnie miejscem przyjaznym dzieciom, uświadomienie roli książki w życiu człowieka, przedstawienie wychowawcom i dzieciom nowości wydawniczych i ciekawych książek dla młodych czytelników.

Zajęcia w naszej bibliotece dostosowane są do wieku i zainteresowań dzieci. Przyczyniają się do rozwijania wyobraźni i kreatywności.

 Podczas zajęć:

•             czytamy dzieciom książki na określony temat pochodzące z zasobów biblioteki,

•             organizujemy zabawy ruchowe,

•             przeprowadzamy zajęcia plastyczne.

Do zajęć przygotowujemy ciekawe eksponaty, korzystamy z możliwości technicznych biblioteki.

Jednorazowe zajęcia trwają ok. 1 godziny. Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia cykliczne. 

Wszystkie zajęcia są nieodpłatne!

Prowadzimy:

I. „Książeczki pachnące nowością”- zupełnie nowe opowieści dla dzieci”

„Niezwyczajne zawody” Julia Kołomojec

Czym zajmuje się paleontolog, weterynarz, kynolog, astronom, kiper? Jakich przyrządów używa w swojej pracy? Jaki zawód wybrać, aby był zgodny z naszymi zainteresowaniami? Na te pytania odpowiemy podczas zajęć.

„Gdzie jest Kameleon” Kurt Cyrus 

Historia kameleona, który  koniecznie chciał zwrócić na siebie uwagę, aby zdobyć sympatię przyjaciół. W trakcie spotkania dzieci poznają warunki życia egzotycznych zwierząt, a także dowiedzą się jakie są zagrożenia dla środowiska i w jaki sposób możemy chronić naszą planetę.

„Zwariowane przygody Pana Brumma”- Daniel Napp  

Wesołe historyjki z życia nieporadnego Misia, który musi pokonywać przeszkody dnia codziennego. Na szczęście zawsze może liczyć na pomoc swoich przyjaciół. Zajęcia o pokonywaniu trudności i sile przyjaźni.

„Przeplatalińscy” Daria Dek 

Pięknie i niebanalnie wydana książka, która rozwija kreatywność, uczy szukania nowych rozwiązań, śmieszy i zaskakuje. Podczas zajęć stworzymy własne historyjki, które znajdą się we własnoręcznie wykonanych książeczkach.

„Pan Stanisław odlatuje” Justyna Bednarek

Poetycka opowieść o rozstawaniu się ze starszymi osobami i zachowaniu o nich dobrych wspomnień. Zajęcia ułatwiają podjęcie w rozmowach z dziećmi trudnego tematu śmierci.

„Śmiej się z Chlapkiem” David Melling

Wesoła historia dla najmłodszych przedszkolaków o  tym jak ważna jest przyjaźń, jak miło spędzać czas w towarzystwie i zachować spokój kiedy przyjdzie czas rozstania. Temat zajęć może być przydatny w adaptacji dzieci wśród rówieśników w przedszkolu.

II. „Książkowa klasyka – sentymentalne lektury dla dzieci”:

„Jak Krecik sprawił sobie spodenki” Zdenek Miller

Pełna uroku opowieść o tym, że warto współpracować, aby osiągnąć sukces. Przekonamy się, że nie tylko uszycie spodenek wymaga zaangażowania wielu przyjaciół o różnych umiejętnościach.

„Muminki” Tove Jannson 

Rodzinka fińskich stworków rozbudza wyobraźnię dzieci i przenosi je do świata pełnego przygód i niezwykłych przyjaciół. Porozmawiamy o kreatywności, która pozwala przetrwać trudny czas. Na uczestników będzie czekać wielkie zadanie - wymyślenie własnej historii.

„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

Nostalgiczna i piękna opowieść o sielskiej wiosce, szczęśliwym dzieciństwie i wesołych historyjkach z udziałem dzieci. Poznamy dawne zabawy i dowiemy się, jakie zajęcia wykonywali kiedyś najmłodsi.

„Reksio”

Przygody mądrego i pomocnego psa, bohatera filmów i książeczek. Zajęcia ilustrowane filmem animowanym, podczas których uczestnicy przekonają się, że warto pomagać innym.

„Bolek i Lolek”

Wyjątkowa przyjaźń i niesamowite przygody ulubionych bohaterów znanego na całym świecie filmu animowanego. W trakcie spotkania dowiemy się, jak powstaje film animowany.

III. Zajęcia z okazji ważnych rocznic:

- 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II /18 maja/

- 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej /13 – 25 sierpnia/

IV. Zajęcia z okazji świąt:

Niepodległości, Bożego Narodzenia, Wielkanocy /12 kwietnia 2020/, Dnia Matki oraz Dnia Dziecka.

V. Pierwsze kroki w Bibliotece - zajęcia wprowadzające

Zajęcia obejmują głośne czytanie książek: „George w bibliotece” lub „O dzieciach, które kochają książki”, oprowadzanie po placówce i pamiątkową pracę plastyczna zachęcają dzieci do częstych odwiedzin w bibliotece.

Dla starszych dzieci organizujemy zajęcia o zasadach korzystania ze zbiorów bibliotecznych, sposobach samodzielnego posługiwania się katalogiem bibliotecznym i drodze książki od pomysłu autora do rąk czytelnika.

VI. Zajęcia z okazji Świąt Nietypowych np. Światowy Dzień Pluszowego Misia /25 listopada/, Dzień Kota /17 lutego/ i Święto Kropki /15 września/.

VII. Istnieje możliwość zapisania grup dzieci na zajęcia przeprowadzane w poprzednim sezonie np. z cyklu „Zwykłe niezwykłe dzieci – o dzieciństwie znanych ludzi ” lub „Dlaczego warto czytać”.

VIII. "Moniuszko"

Zajęcia o wybitnym kompozytorze przybliżają dzieciom jego życiorys oraz bogatą twórczość. Rozmawiamy o dzieciństwie, młodości oraz dojrzałym wieku artysty. Poznajemy jego najwybitniejsze dzieła i zastanawiamy się nad znaczeniem muzyki w naszym życiu.

IX. Metamorfozy sznurka

Warsztaty składają się z serii zabaw z wykorzystaniem włóczki. Celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni językowej i ruchowej, ćwiczenie myślenia abstrakcyjnego, zapoznanie z podstawowymi elementami języka teatralnego, takimi jak gest, czy mimika.  Dzieci są proszone o dokończenie zdania:  „To jest sznurek. Sznurek jest bardzo przydatny, bo można…, następnie  „To nie jest sznurek. To…".  Każde dziecko, po kolei wymyśla, czym sznurek może się stać i pokazuje przed klasą mikro-scenkę. W zależności od zaangażowania i wieku grupy warianty zabaw ze sznurkiem są urozmaicane - tworzymy pajęczynę, wspólny rysunek na dywanie lub gramy w kalambury. Warsztaty kończą się działaniem plastycznym.

X. Legendy Warszawskie

Cykl zajęć dla których punktem wyjścia jest książka „Legendy warszawskie – antologia” wydana przez Muzeum Warszawy. Podczas warsztatów, uczestnicy poznają historie tak charakterystycznych dla Warszawy postaci jak Bazyliszek, Mała Syrenka, czy Złota Kaczka. Mają także okazję odkryć nieco mniej znane opowieści, których akcja rozgrywa się w różnych miejscach Warszawy. Dopełnieniem rozmowy jest krótka zabawa, a następnie działanie plastyczne.

•  Legenda o Bazyliszku

Warsztaty obejmują lekturę fragmentu książki „Legendy warszawskie – antologia”, rozmowę o wysłuchanym fragmencie, opis Bazyliszka oraz własnoręczne wykonanie pacynek przedstawiających bohatera zajęć.

•  Legenda o Złotej Kaczce

Punktem wyjścia jest lektura fragmentu książki „Legendy warszawskie – antologia”. Aby łatwiej umiejscowić akcję opowieści oraz wyobrazić sobie przebieg wydarzeń, uczestnicy warsztatów oglądają zdjęcia i rysunki miejsca wydarzeń (zarówno archiwalne, jak i współczesne). Na zakończenie zajęć każde z dzieci własnoręcznie wykonuje z papieru kukiełkę przedstawiającą Złotą Kaczkę. 

XI. Kurytna w górę! (cykl warsztatów teatralnych)

Czym jest teatr? Co to jest antrakt, foyer, do czego służą rekwizyty i budka suflera? Jaką funkcję pełnią dzwonki w teatrze? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi podczas cyklu warsztatów o teatrze. Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej, korzystając z książki „Z duchem (do) teatru” autorstwa Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej, omawiamy podstawowe pojęcia ze świata teatru, oraz zaglądamy za kulisy. Następnie uczestnicy warsztatu mają okazję wcielić się w role aktorów, reżysera, scenografa, czy inspicjenta. Na poszczególnych zajęciach oprócz tradycyjnego teatru z udziałem aktorów, poznajemy tajniki teatrzyku cieni, inscenizacji z wykorzystaniem masek, kukiełek, czy pacynek. 

XII. Palcem po mapie (cykl zajęć o podróżach)

"Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę". Powszechnie wiadomo, że podróże kształcą. Książki natomiast umożliwiają dalekie wyprawy i to bez konieczności wychodzenia z domu. Podczas każdego ze spotkań rozbudzamy ciekawość świata wśród młodych czytelników i pobudzamy ich apetyt na podróże. Odbywamy wycieczkę w inny zakątek świata. Naszym przewodnikiem jest album autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. Z każdej wyprawy przywozimy pamiątkę, którą uczestnicy zajęć własnoręcznie wykonują podczas warsztatów plastycznych.

XIII. Jak powstaje film? (cykl warsztatów filmowych)

Zapraszamy na cykl warsztatów kreatywnych, podczas których zaglądamy za kulisy filmowego świata. Zastanawiamy się, jakie są rodzaje animacji i jak powstaje iluzja ruchu. Uczestnicy warsztatów mają okazję stworzyć własną animację, skonstruować proste zabawki optyczne, wcielić się w role scenarzystów, scenografów, czy dźwiękowców. Podczas warsztatów odkrywamy także, co może łączyć książkę i film oraz uczymy się, na co warto zwracać uwagę podczas projekcji.

Każde spotkanie jest poświęcone innemu zagadnieniu z kręgu języka filmowego:

•  Ruchome obrazy (Czym jest animacja? Jak samodzielnie wykonać proste zabawki optyczne? Skąd się bierze i na czym polega iluzja ruchu? Próbujemy też stworzyć własny film! )

•  Między słowem a obrazem (Czym jest scenariusz, adaptacja, a czym storyborad? Czym zajmuje się scenarzysta, a czym storyboardzista? Co musi się wydarzyć, żeby pomysł przerodził się w film?)

•  Jak powstaje scenografia? (Czym jest scenografia? Co trzeba wziąć pod uwagę przy tworzeniu scenografii? Wcielamy się w rolę scenografów i podejmujemy wyzwanie – pudełko kartonowe zamieniamy w plan filmowy!)

•  Jak stworzyć muzykę bez instrumentów? (Czym różni się dźwięk od muzyki? Zastanawiamy się jak połączyć obraz, dźwięk i jaki to ma wpływ na nasze emocje. Sprawdzamy, które z otaczających nas przedmiotów codziennego użytku wydają najciekawsze dźwięki. Wspólnie tworzymy orkiestrę i komponujemy własny utwór muzyczny!)

Terminy zajęć prosimy uzgadniać dzwoniąc pod nr telefonu Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wilanów ul. Kolegiacka 3  - 22 423 57 55

XIV. Bajki Babci Agaty (filia Radosna)

Są to bajki mojego dzieciństwa. Bohaterami polskich opowieści są: Jacek i Agatka, Bolek i Lolek, Gąska Balbinka, Miś Uszatek. Na zajęciach rozmawiamy o ulubionych bajkach, oglądamy oryginalne perypetie Jacka i Agatki, czytamy jedną z przygód Gąski Balbinki i tworzymy wspólnie pacynkę Jacka i Agatki oraz plastelinowego Misia Uszatka na patyczku.

XV. Moniuszko (filia Radosna)

Zajęcia organizowane z okazji obchodów roku Stanisława Moniuszki przybliżają dzieciom postać wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty. W czasie spotkania uczestnicy poznają fragmenty książki "Muzyka Pana Moniuszki" Wandy Chotomskiej oraz życiorys słynnego muzyka. Dowiadują się, czym jest opera, jakiej muzyki słuchał Moniuszko, czym się inspirował. Słuchają utworu "Prząśniczki" oraz fragmentów "Strasznego dworu". Układają z puzzli rodzinny dom kompozytora, uczą się prząść oraz poznają nowy taniec - Mazur.

XVI. Setna rocznica Bitwy Warszawskiej (filia Radosna)

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zagłębiamy się w historię i przedstawiamy genezę oraz przebieg jednej z najważniejszych bitew w historii naszego kraju. Uświadamiamy uczestnikom zajęć, dlaczego miała ona kluczowe znaczenie dla odzyskania niepodległości przez Polskę i kształtujemy postawy patriotyczne.

XVII. Znani i nieznani polscy odkrywcy (filia Radosna)

W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię sławnych oraz tych mniej znanych Polaków, którzy wpłynęli na rozwój naszego kraju i całego świata. Poznamy losy Kopernika, Wandy Rutkiewicz, Marka Kamińskiego, Jaśka Meli, Aleksandra Doby, Benedykta Polaka, Pawła Polaka czy Jana Kubary.

XVIII. Dzieci i ryby głosu nie mają (filia Radosna)

Janusz Korczak niezmiennie przypominał, że dziecko to mały człowiek. O tym, jakie ma prawa, kiedy wprowadzono Konwencję Praw Dziecka, co się w niej znajduje, jakie zadania ma Rzecznik Praw Dziecka będziemy mówić podczas bibliotecznych spotkań.

XIX. "Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek" Jennifer Berne (Miasteczko Wilanów)

Piękna i mądra opowieść wprowadzająca małego czytelnika w świat książek i biblioteki. Na zajęciach z dziećmi przekonamy się, jak przydatna w życiu okazuje się wiedza zdobyta z książek.

XX. "Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary" Jennifer Berne (Miasteczko Wilanów)

Ponownie spotykamy sympatycznego szpaka Kajtka, który tym razem boryka się z problemem ze wzrokiem. To opowieść o tym, jak ważne jest twórcze myślenie i wspólne działanie. Historia ta uczy nas akceptacji i tolerancji. W trakcie zajęć dowiemy się, jak wygląda ludzkie oko i w jaki sposób możemy zadbać o nasz wzrok.

XXI. "Crictor i inne niesamowite stwory"  Tomi Ungerer (Miasteczko Wilanów)

W czasie spotkania poznamy zabawne przygody jednego z bohaterów książki. Wąż Crictor jest nie tylko pupilem swojej pani, ale także skutecznym poskramiaczem dzikich włamywaczy. Zabawna i poruszająca opowieść o sile przyjaźni i odwadze.

XXII. "Opowieści z Gruffalowego Lasu" Axel Scheffler, Julia Donaldson (Miasteczko Wilanów)

Zajęcia oparte o światowy bestseller, który pokochały dzieci na całym świecie. To krótka, rymowana opowieść o małej myszce, która wykazała się sprytem i odwagą oraz potworze Gruffalo. Dzieci dowiedzą się, jak radzić sobie z niebezpieczeństwem, szukać w sobie odwagi i przezwyciężać strach. Spotkanie uatrakcyjnia prezentacja multimedialna.

XXIII. „Gruffalo” Axel Scheffler, Julia Donaldson (Powsin)

Czy trzeba być koniecznie silnym, by poradzić sobie w życiu? Mała myszka pokazuje, że liczy się również spryt. Na zajęciach dzieci dodatkowo poznają ślady zwierząt, jakie można spotkać w lesie i nauczą się je rozpoznawać.

XXIV. „Wyścig po złotego żołędzia” – Katy Hudson (Powsin)

Zajęcia oparte na książce z bestsellerowej serii „Amberek”, która pokazuje moc pracy zespołowej. Dowiemy się, czym jest praca zespołowa i sprawdzimy, czy ma sens. Czy Wiewiórka nauczy się być i działać w zespole? Czy zrozumie, że wygrać samemu, to nie wszystko? Czy przyjaciele są nam w ogóle potrzebni?

XXV. Poetycki teatrzyk (Powsin)

Poznajemy klasykę poezji dziecięcej i świetnie się przy tym bawimy. Na zajęciach pokażemy, że każdy może stworzyć swój własny teatrzyk, a przedmiotem scenicznym mogą stać się rzeczy wokół nas. W codzienności nie ma miejsca na nudę!

XXVI. „Ciekawski George w bibliotece” – Rey H.A. , Abrams Jeffrey J. (Powsin)

Propozycja na pierwsze zajęcia dla grupy w bibliotece. Zobaczymy, czym jest biblioteka, co można w niej robić. Dowiemy się jak powinniśmy dbać o książki i wysłuchamy opowieści o przygodzie zwariowanej małpki. Na koniec wykonamy własną, niepowtarzalną zakładkę do książek.

XXVII. „Baltic” - Barbara Gawryluk (Powsin)

Pierwsze z zajęcia z cyklu „Niesamowite zwierzęta – historie, które wydarzyły się naprawdę”. Spotkanie na podstawie książki dla dzieci, opisującej prawdziwą przygodę pewnego psa o imieniu Baltic. Porozmawiamy o niezwykłych przygodach zwierząt, dowiemy się jak psy pomagają ludziom. Zastanowimy się nad tym: Czy pies może stać się superbohaterem?

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w serwisie Facebook

logologologologo
W 2019 roku zakup książek w wysokości 35 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ