Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Filia w Powsinie - 1 grudnia 2010 r. -zaprosiła na wykład dr. Stanisława Jakubowskiego (wieloletniego czytelnika i przyjaciela Biblioteki). Pan Stanisław opowiedział o codziennych problemach osób niepełnosprawnych. Młodzież miała szanse zapoznać się z pismem Braille'a i technikami ułatwiającymi życie ludzi niewidomych.
Od 6 do 10 września 2010 r. - w Bibliotece na Radosnej - odbył się cykl wykładów dla młodzieży, poświęconych 90. rocznicy jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski i Europy - Bitwy Warszawskiej.
Prelekcje poprowadzili naukowcy, pracownicy Instytutu Historycznego UW - dr Tymoteusz Pawłowski oraz Krzysztof Fudalej.
W dniu pierwszego wykładu nastąpiło otwarcie wystawy: Wojna 1920 roku w plakacie.
15 października 2010 r. - na tle wystawy poświęconej ochronie i popularyzacji najstarszych nagrań polskiej muzyki ludowej – mieliśmy okazję wysłuchać śpiewu i opowieści w gwarze mazowieckiej w wykonaniu p. Marianny Rokickiej z Rudzienka, jednej z nielicznych osób, które jeszcze to potrafią. Kilka słów o tajemnicach polskie kultury tradycyjnej powiedzieli Tomasz Rokosz i Jacek Jackowski. Wieczór umilił występ kapeli Bartosza Niedźwiedzkiego. Muzyka porwała zabranych do tańca, oczywiście ludowego. Nie zabrakło również tradycyjnego poczęstunku. Uczestnicy mieli szansę nabyć książki i płyty z najstarszymi nagraniami muzyki ludowej.
25 marca w Salonie Twórczości Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie ZBIGNIEWA KURZYŃSKIEGO – wilanowianina, „drobiazgo-pisarza”, autora limeryków, fraszek, aforyzmów i wielu innych tekstów satyrycznych oraz humorystycznych.
Jestem lwem zodiakalnym już trzy czwarte wieku, więc się nie spodziewałem swoich wcieleń nowych. Dowiedziałem się jednak z życzliwych przecieków, że byłem w Bibliotece lwem salonowym.
Zbigniew Kurzyński
Wilanów, 25.03.2010 r.
14 lutego 2012 r. – w Walentynki – zaprosiliśmy wilanowian na wieczór poetycki ze specjalnym udziałem Anny Seniuk. Aktorka wybrała i zaprezentowała najpiękniejsze wiersze o miłości. W przerwach muzycznych suity Jana Sebastiana Bacha wykonała na skrzypcach córka pani Anny.
20 lutego 2012 r. czytelnicy i goście Biblioteki zgromadzili się na wernisażu malarstwa TOMASZA HENRYKA KLIMKA.
Prezentowane obrazy połączył motyw warszawski.