Światowy Dzień Filozofii

Filozofia - królowa nauk niezmiennie kojarząca się z główkowaniem i wielogodzinnymi dywagacjami. Dziś w jej dzień, postaramy się zmienić spojrzenie na dziedzinę sprawiającą wiele trudność i często przyprawiającą o zawrót głowy. Pokażemy, że każdy z nas jest po części filozofem.

Któż nie zastanawiał się nad swoim życiem? Nie szukał odpowiedzi na pytanie, skąd jesteśmy i dokąd dążymy? Czym jest szczęście? Co dzieje się po śmierci? Każdy z nas na różnych etapach życia zadaje sobie pytania, które od zarania dziejów towarzyszą ludzkości i tu właśnie zaczyna się filozofia! A jej uczniem może być każdy, niezależnie od wieku.

Filozofia dla najmłodszych

Książki Oscara Brenifier z serii “Dzieci filozofują” opierają się na krótkiej odpowiedzi na pytanie główne oraz kilku pytań pomocniczych, które pozwalają rozwinąć dany wątek. Pokazują z różnych stron to, kim jesteśmy i co dzieje się w naszym życiu. Publikacja “Ja. Co to takiego?” porusza temat naszego istnienia. Odnosi się do tego, co mamy wspólnego ze zwierzętami i co nas od nich różni. Następnie odpowiada na pytanie czy lepiej być dzieckiem czy dorosłym, uświadamiając czytelnikom, że każdy etap życia ma swoje zalety. Stąd przechodzi do kwestii inności. Autor przywołuje takie zagadnienia jak kolor skóry, wygląd, status majątkowy, płeć, stan psychiczny, tożsamość. Rozpatruje również kwestie bycia wdzięcznym wobec rodziców, wyglądu i tego co w nim lubimy a czego nie. Ostatnim tematem jest wolność, czyli to o czym mogę decydować sam, a co inni wybierają za mnie.

Życie co to takiego?” Oscar Brenifier porusza w tej publikacji bardziej transcendentne zagadnienia. Stara się dociec istoty szczęścia. Próbuje rozgryźć, co daje nam szczęście, jednocześnie uświadamiając czytelnikom, że takich rzeczy może być wiele. Kolejnym tematem jest ambicja. To co robimy? Dlaczego? Jaki wpływ na nasze wybory mają różne czynniki i co jest motorem napędowym pragnienia bycia mistrzem? To kolejne padające w książce pytania. Dlaczego życie bywa ciężkie? Przyczyn nieszczęścia może być wiele. Silniejszy przeciwnik, bieda, samotność, wojna, brak zrozumienia. Rozdział „Istnienie” prowadzi czytelnika przez pytania o ewolucję, religię, człowieka jako twórcę i osobę. Przygodę z filozofią kończymy pytaniem o sens życia i śmierć. W jakim celu żyjemy? Praca, zabawa, zdrowie, założenie rodziny, a może coś innego jest sednem naszego życia? Czy śmierć jest wynikiem tego, że nieśmiertelni bylibyśmy znużeni i nie mogli się już niczego nauczyć? A może wynika to z tego, że nasze ciała się zużywają? Decyduje o tym jakaś wyższa siła? To tylko z niektórych problemów, z którymi musi zmierzyć się czytelnik. Każdy rozdział kończy krótka refleksja, porządkująca wiedzę oraz pozwalająca zweryfikować nasze odpowiedzi z tekstem autora. To także świetny punkt wyjścia do poszerzania tematu.

Jak to działa, czyli dziecięcy myśliciele

Kolejna publikacja przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci. „Jak to działa? Filozofia” W. Juliana Karpowicza prowadzi czytelnika wcielającego się w rolę odkrywcy, przez cały świat filozoficznych zagadnień. Publikacja obfituje w ważne i wymagające przemyślenia tematy jak miłość, cnota, istnienie boga, idealizm, prawda, dobro. Pyta o sens rozmyślań filozofów, zagadnienia o których powinno się mówić oraz te, które lepiej pominąć milczeniem. Przedstawia sylwetki największych filozofów wraz z ich dokonaniami. Duży plus należy się autorowi i wydawnictwu za merytoryczną i wizualną stronę książki. Treści podane są prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem w formie krótkich notatek. Najważniejsze zagadnienia i dane postaci zostały wytłuszczone a całość dopełniają przyjemne w odbiorze ilustracje. To idealna dla dzieci pigułka filozoficznej wiedzy.

Komiksowa wyprawa po filozofii

Czy wiecie, że powstał nawet komiks o filozofii? Michael F. Patton i Kevin Cannon postanowili opowiedzieć o jednej z najtrudniejszych dziedzin nauki językiem komiksu. „Komiksowe wprowadzenie do filozofii” opiera się na podróży Heraklita przez zagadnienia logiki, postrzegania, umysłu, wolnej woli, boga oraz etyki. W czasie tej wyprawy myśliciel z Efezu poznaje wielu sławnych filozofów, którzy przybliżają mu swoje koncepcje. Wraz z bohaterem poznajemy Arystotelesa, Johna Locka, Gottfrieda Wilhelma Liebniza, Barucha Spinozę, Davida Hume’a i wielu innych. Na uwagę zasługuje nie tylko obrazowe przedstawienie filozofii, ale i sylwetki bohaterów obejmujące motto danego filozofa, jego najsłynniejsze dzieło oraz ciekawostkę dotyczącą myśliciela. Komiks wciąga, ale nie jest najłatwiejszym tekstem, więc polecamy go młodzieży.

Więcej książek o filozofii, jak i filozoficznych znajdziecie w naszym katalogu.

2020-11-19 / godz. 09:00

W 2019 roku zakup książek w wysokości 35 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa