ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki!

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki!

Festiwal to okazja nie tylko do uczestnictwa w unikatowych wydarzeniach kulturalnych, ale także do czerpania inspiracji czytelniczych – podpowiada dyrektor programowa, Agnieszka Karp-Szymańska. – Budując program, odpowiadamy na zaobserwowane aktualne problemy i potrzeby dzieci. W tym roku zaprezentujemy wiele niezwykłych książek poruszających temat emocji i relacji społecznych. Warto zwrócić na nie uwagę, nawet jeśli nie uda się dotrzeć na same wydarzenia. 

Emocje są ważne dla organizatorów nie tylko z perspektywy programu. Są one niezbędne w pracy z dziećmi, wszędzie tam, gdzie ważne jest zaangażowanie młodego człowieka w działanie. Umożliwiają wytworzenie prawdziwej więzi między nim a książką. 

Dlatego tym razem przybiorą one różne kształty – od pracy z trudnymi sytuacjami po odkrywanie magii wspomnień czy zadziwienia, zachwytu i ekscytacji. Organizatorzy zapowiadają, że postarają się udowodnić, że dobra książka może być równie angażująca jak film lub gra komputerowa. 

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów włącza się w festiwalowe wydarzenia i zaprasza na cztery spotkania, które odbędą się przy ul. Kolegiackiej 3.

Kiedy: 18 czerwca (piątek), godz. 10:00-11:00

Co: "Wielka wyprawa Żubra Pompika - Polskie Parki Narodowe" - zabawy literackie na terenie wystawy

Gdzie: Biblioteka, ul. Kolegiacka 3

Wiek: 3+

Rezerwacja pod mailem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Drodzy rodzice, dziadkowie, pedagodzy!
Ekologia i świadome współzamieszkiwanie Ziemi powinny być priorytetem współczesnego człowieka, co więcej nie tylko dorosłego, ale też tego mniejszego, którego dziedzictwem będzie nasza planeta. Jeśli chcemy, by dzieci świadomie działały na rzecz ekologii każdego dnia, żeby czuły się odpowiedzialne za świat przyrody, a ich przyzwyczajenia przerodziły się w dobre nawyki dorosłych ludzi, powinniśmy w pozytywnej atmosferze przekazywać im dobre wzorce.

Instalacja wystawiennicza „Wielka wyprawa Żubra Pompika” zaprasza do poznawania polskich parków narodowych. Poprzez ciekawe zadania poszerzamy wiedzę o zwierzętach, a także pokazujemy dzieciom, jak nasze decyzje wpływają na świat, w którym żyjemy.

Młody przyjacielu przyrody!
Zapraszamy cię na wyprawę! Zwiedzimy miejsca, w których przyroda jest piękniejsza niż gdziekolwiek, poznamy tajemnice zwierząt i kodeks, którym kierują się młodzi przyrodnicy. Naszym przewodnikiem będzie znany ci na pewno z kart książek Tomasza Samojlika - Żubr Pompik.

Wydarzenie dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami: Tłumacz PJM, miejsce dostosowane do osób z dysfunkcjami ruchowymi, obecność asystentów ON osób z niepełnosprawnościami. Zapotrzebowanie na asystentów i tłumacza należy zgłaszać w formularzu rejestracyjnym minimum 7 dni przed wydarzeniem.

Kiedy: 18 czerwca (piątek), godz. 11:00-13:00

Co: Ostry dyżur literacki - akcja dla dzieci ze szczególnymi potrzebami (w szczególności niepełnosprawnością ruchową, głuchych oraz niewidomych)

Gdzie: Biblioteka, ul. Kolegiacka 3

Wiek: 7+

Rezerwacja pod mailem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Po raz pierwszy eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego spotkają się z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszących z festiwalowymi lekarzami, którzy po krótkim wywiadzie, zapisują na receptach książki. Dla osób niewidomych eksperci przygotowali rekomendacje audiobooków. Jeśli wydaje Wam się czasem, że dzieci mają uczulenie na lektury szkolne albo w ogóle na książki, nie mogą skoncentrować się na słuchanej fabule albo trudno im dotrzeć do tych, pasujących do zainteresowań, warto odwiedzić Ostry Dyżur Literacki.

Młody poszukiwaczu przygód!
Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko cię swędzi, oczy same się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki.

Kiedy: 19 czerwca (sobota), godz. 11:00-12:00

Co: "Jak znaleźć słonia" - zabawa literacka z Bartkiem Broszem, autorem i ilustratorem książek dla najmłodszych

Gdzie: Biblioteka, ul. Kolegiacka 3

Wiek: 3+

Rezerwacja miejsc: TUTAJ

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Przedszkolaki poznają świat przez zabawę – nie tylko ten fizyczny wokół nich, którego mogą dotknąć, ale także świat uczuć i emocji.
Proponujemy bardzo radosną zabawę artystyczno-literacką, w której dzieci przekonają się, że czasami własne pragnienia mogą płatać figle, a ich rezultaty potrafią naprawdę zaskoczyć. Warsztat rozwija wyobraźnię maluchów, a poszerzając słownictwo pomaga budować pierwsze narracje.

Młody odkrywco ciekawych historii!
Czy marzysz czasami, aby mieć zwierzaka-przyjaciela – psa, kota, chomika…? A gdyby to był… potężny goryl, który będzie świetnym kompanem w przedszkolu, pomoże w zakupach i obroni przed paskudnym kolegą? A może marzysz o innym równie dziwnym zwierzaku?
Opowiedz nam o tym, a my narysujemy Twoje marzenie!!! Kto wie… czasami narysowane marzenia się spełniają.

Kiedy: 19 czerwca (sobota), godz. 11:00-12:00

Co: "Czytanie pełne skarbów" - warsztaty dla dzieci wysoko wrażliwych z Małgorzatą Swędrowską

Gdzie: Bibliotek, ul. Kolegiacka 3

Wiek: 4+

Rezerwacja pod mailem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Drodzy rodzice, dziadkowie!
W tym roku po raz pierwszy dostosowujemy wydarzenia do dzieci ze szczególnymi potrzebami. Warsztaty na podstawie książek „Moja mama, mój tata”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat” są przygotowane z myślą o dzieciach wysoko wrażliwych.
Poprzez zabawę wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny, a także masażyków na plecach lub zabaw ruchowych w powietrzu.
Małe grupy pozwalają na pracę we własnym tempie i na poszanowanie indywidualnych potrzeb dzieci.

Młody poszukiwaczu przygód!
Czy chciałbyś zostać najprawdziwszym poszukiwaczem skarbów? To wymaga wiele odwagi, ale jesteśmy pewni, że tej ci nie zabraknie! A czy zastanawiałeś się, jak powinien wyglądać Twój wymarzony skarb? Coś, co będzie najcenniejsze na świecie? Przyjdź i przekonaj się, jakie skarby odnajdziesz.

Wydarzenia zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki - festiwal dostępny dla każdego dziecka" są dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021.

 

Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona. Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

2021-06-18 / godz. 10:00

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w serwisie Facebook

logologologologo
W 2020 roku zakup książek w wysokości 25 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ