ZAMKNIJ WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ
Biblioteka Wilanowska

Książka na sobotę Urszula Sieńkowska-Cioch "Przygody jeża Szymona"

Książka na sobotę Urszula Sieńkowska-Cioch "Przygody jeża Szymona"

Urszula Sieńkowska-Cioch "Przygody jeża Szymona", Wydawnictwo Literatura, Łódź 2017.

 

Poznajcie jeża Szymona i jego mamę. Ci sympatyczni bohaterowie mieszkają w lesie, w którym ceni się ciszę, choć trzeba przyznać, że nie brakuje tam ciekawych miejsc i przygód. Mały Szymon dzięki mamie poznaje otaczający go świat. Jesienią zmierza do domu dziadka Mariana, który przygotowywał zimowe legowisko dla babci Szymona, potem jego mamy, a teraz dla niego. Wyprawa na wieś to wielka przygoda dla jeżyka, który nigdy nie był poza lasem. Wędrując z mamą poznaje nowych przyjaciół i uczy się wielu rzeczy.

W zimie, obudzony ze snu tupta po śniegu i ogląda sztuczne ognie. Próbuje przemówić kotu Frankowi do rozumu, bo nawet mały jeżyk wie co nieco o świecie. Po przygodzie z tajemniczym rudym jegomościem, oglądnięciu bombek choinkowych bohater wraca do legowiska, w którym smacznie śpi jego mama.

Wiosna nadchodzi niespodziewanie. Okazuje się, że jeżyki zaspały. Trzeba więc szybko zacząć rozglądać się po świecie. Zimowy sen sprawił, że Franek urósł. Podziwia teraz piękne kwiaty, zapoznaje się z bocianem, myszką, żabkami. I cieszy się z tego, że nie jest już dzieckiem.

Lato jest tak gorące, że Szymon postanawia zostawić mamę przy krzaku ze smacznymi jagodami i ochłodzić się nieco w jeziorze. Spotyka tam swoich przyjaciół ze wsi. Na życzenie Bastera i Franka pokazuje im las. Okazuje się jednak, że między leśnymi a domowymi zwierzętami jest wielka różnica.

 

Urszula Sieńkowska-Cioch tworząc opowiadania oparte o pory roku pokazuje, co wiąże się z każdą z nich. Świat widziany oczami jeżyka przypomina ten dziecka. Wszystko jest nowe, ciekawe, pytania mnożą się w głowie. Uczy również, że czasami można się bać, bo nawet Szymon zwija się w kulkę, jak czynią jeże. Ale w sytuacjach wymagających działania, warto wykazać się odwagą i korzystać z nauk, które pobierało się od mamy. Autorka udowadnia, że ciekawość i korzystanie z tego, co opowiadają inni, ma wielką wagę. Sympatyczny jeżyk przybliża dzieciom zagadnienie przyjaźni, odwagi, pomocy, przyrody, nauki. Ciepłe i estetyczne ilustracje podkreślają zaś i dopełniają mądry tekst.

2022-08-27 / godz. 10:00

Nowości

1
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2
6

Kontakt do filii

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52) ul. Kolegiacka 3 > tel. 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Powsin" (Wypożyczalnia 126) ul. Przyczółkowa 27a > tel. 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl
Filia „Radosna” (Wypożyczalnia 133) ul. Radosna 11 > tel. 22 764 82 81
e-mail: radosna@bibliotekawilanowska.pl
Filia "Miasteczko Wilanów" (Wypożyczalnia 137) al. Rzeczypospolitej 14 > tel. 22 642 24 26
e-mail: mw@bibliotekawilanowska.pl

Biblioteka w mediach społecznościowych

logologologologo
W 2022 roku zakup nowości w wysokości 47 500 zł dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fb BIBLIOTEKA W SERWISIE FACEBOOK.COMbip BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ