Filmowe polecajki: Pełnia lata!

Sezon wakacyjny w pełni, dlatego proponujemy kilka tytułów, które pozwolą nam odbyć fascynujące podróże bez wychodzenia z domu. Oczywiście wszystkie wymienione tytuły znajdą Państwo w naszej Bibliotece.

Vicky Cristina Barcelona, reż. Woody Allen, Hiszpania, USA, 2008.

Rozważna – dążąca do stabilizacji Vicky (Rebecca Hall) i romantyczna Cristina (Scarlett Johansson) spędzają wakacje w Barcelonie. Pod wpływem poznanego w restauracji Hiszpana – malarza Juana Antonio (Javier Bardem), przyjaciółki dają się namówić na weekendową wycieczkę do Oviedo, podczas której mają delektować się sztuką, winem i miłością. Sielankowa atmosfera pryska, kiedy na horyzoncie pojawia się była żona malarza (Penelope Cruz). Film – z typowym dla Allena – ironicznym poczuciem humoru portretuje skomplikowany świat romantycznych relacji, nierzadko zaskakując zwrotami akcji. Urocze zakątki, niekiedy wręcz pocztówkowe kadry hiszpańskich miast oraz wpadająca w ucho muzyka pozostawiają widza w wakacyjnym nastroju, rozbudzając apetyt na podróże z aparatem fotograficznym w ręku.

Najlepsze lata, reż. Jonah Hill, USA, 2018.

Ameryka, druga połowa lat 90. Grupa nastolatków spędza wakacyjne słoneczne dni na jeżdżeniu na deskorolce. Trzynastoletni Steve (Sunny Suljic) , który mimo prób nie ma najlepszych relacji ze starszym bratem (Lucas Hedges), szuka akceptacji w grupie starszych od siebie skaterów. Marzy o tym, by nauczyć się kilku trików na deskorolce, dzięki czemu miałby zyskać uznanie kolegów. Chce też zasmakować wolności – próbuje alkoholu, używek, zdobywa pierwsze erotyczne doświadczenia. Ta słodko-gorzka opowieść o wkraczaniu w dorosłość została nakręcona na współcześnie rzadko używanej taśmie 16 mm, co dodatkowo podkreśla nostalgiczny charakter tej historii.

Imagine, reż. Andrzej Jakimowski, Francja, Polska, Portugalia, Wielka Brytania, 2012.

Dzięki temu filmowi można na własnej skórze poczuć ciepło południowego słońca, które w niezwykle sensualny sposób wypełnia każdy kadr filmu. Można też wsłuchać się w dźwięki Lizbony – jeżdżących po jej krętych uliczkach żółtych zabytkowych tramwajów, kroków przechodniów, statków wpływających do portu. Ian (Edward Hogg) przyjeżdża do ośrodka dla niewidomych, by uczyć swoich młodych podopiecznych poruszania się bez laski – za pomocą metody echolokacji. W ośrodku przebywa również Eva (Alexandra Maria Lara), która ukrywa się przed światem z powodu swojej niepełnosprawności. Czy Ianowi uda się przekonać Evę do wyjścia poza mury ośrodka? „Imagine” to poruszający film, który jest tym bardziej niezwykły, ponieważ opowiada o tym, czego nie widać. Temat i forma opowieści świetnie ze sobą współgrają, co zdarza się w kinie niebywale rzadko. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po seansie zamarzy się Państwu podróż do Lizbony.

Przed północą, reż. Richard Linklater, Grecja, USA, 2013.

Jesse (Ethan Hawke) i Celine (Julie Delpy) poznają się w pociągu, by chwilę później podjąć spontaniczną decyzję o tym, żeby wysiąść w Wiedniu, gdzie spędzają niezwykłe 24 godziny („Przed wschodem słońca”). Czas upływa im na spacerach po mieście i rozmowie. 10 lat później spotykają się w Paryżu („Przed zachodem słońca”), by kontynuować wymianę zdań i ożywić dawne fascynacje. „Przed północą” to trzecia część trylogii – od ich pierwszego spotkania minęło dwadzieścia lat. Para spędza wakacje w Grecji, gdzie w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody, musi zmierzyć się ze skutkami upływającego czasu, rutyną, niekiedy rozczarowaniem. Między bohaterami nie brakuje jednak czułości, która daje nadzieję na wspólną przyszłość. Kolejne części trylogii dzielą dekady, zarówno w wykreowanym, jak i rzeczywistym świecie, fikcja i autentyzm cudownie się tu przeplatają, dzięki czemu opowiadana historia tylko zyskuje na wiarygodności, ukazując złożoność relacji międzyludzkich.

2020-07-07 / godz. 18:00

W 2019 roku zakup książek w wysokości 35 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa